Uzdatnianie wody w przemyśle

W wielu przypadkach jest to nieodzowny element różnego rodzaju procesów i technologii produkcyjnych. Uzdatnianie wody w przemyśle obejmuje realizację różnorodnych rozwiązań technicznych i technologicznych przy pomocy starannie wyselekcjonowanego sprzętu i profesjonalnych środków chemicznych. W rezultacie, możemy nadać cieczy pożądane cechy i uzyskać m.in. optymalną czystość czy twardość.

 

Woda przemysłowa - co to?

Jest to ciecz, którą stosuje się w procesach produkcyjnych i przemyśle. W zależności od potrzeb, możemy uzdatniać w przemyśle wodę: surową, oczyszczoną oraz wtórną. Surowa pobierana jest bezpośrednio ze źródła, takiego jak studnia głębinowa czy zbiornik powierzchniowy. Stosowana jest w procesach, w których nie ma potrzeby używania cieczy o ściśle określonych właściwościach jakościowych. Wtórna to odpad procesów produkcyjnych. Taka ciecz może być wykorzystana bezpośrednio, np. do mniej wymagających procesów przemysłowych lub może zostać również uzdatniona, a następnie wykorzystana w dowolny sposób. Oczyszczona, najczęściej klasyfikowana w obrębie piątej klasy czystości (nie nadaje się do spożywania), poddawana jest oczyszczeniu i uzdatnianiu, dzięki czemu zyskuje odpowiednie parametry jakościowe. Sam proces uzdatniania odbywa się inaczej niż w wypadku wody pitnej – jest on bardziej skomplikowany, niemniej jednak pozwala na uzyskanie dowolnych właściwości cieczy.

 

Metody i technologie uzdatniania wody w przemyśle

Aktualnie istnieje wiele sposobów uzdatniania, a jest to następstwo prężnie rozwijających się technologii, wyróżniamy m.in.:

  • zmiękczanie
  • systemy odwróconej osmozy
  • odżelaznianie i odmagnowanie
  • filtracja wstępna, żwirowa, a także filtry wielofunkcyjne i narurowe
  • wkłady filtracyjne
  • dezynfekcja
  • ozonowanie
  • stacje ze złożem wielofunkcyjnym

Jak już wspominaliśmy, technologie uzdatniania wody w przemyśle pozwalają na zmianę cech jakościowych cieczy. Umożliwiają m.in. zmiękczenie, demineralizację, odsolenie oraz usunięcie z cieczy substancji lotnych. Konkretne metody należy dobierać zgodnie z zapotrzebowaniem.

0
Feed

Zostaw komentarz