Technika UV w uzdatnianiu wody

Dziś w wielu wodociągach w całym kraju oraz na świecie stosowane są różnego rodzaju innowacje. Mają one na celu dostarczyć konsumentom wysokiej jakości wodę bez bakterii oraz innych mikroorganizmów, a także z niezmienionym smakiem, zapachem i właściwościami. W efekcie, sieci uzdatniające wodę wyposażone są w nowoczesne technologie.

Jedną z nich jest dezynfekcja UV – technika, która stosowana jest coraz częściej i coraz chętniej przez niemalże wszystkie gałęzie przemysłu, w szczególności przemysł spożywczy oraz farmaceutyczny.

 

Na czym polega uzdatnianie wody promieniami UV?

Jest to bezobsługowy system dezynfekcji. W procesie wykorzystywane są lampy UV, które emitują promieniowanie niszczące różnego rodzaju drobnoustroje. Jest to metoda prosta zarówno w montażu, jak i obsłudze.

 

Zastosowanie

Jest to technika dezynfekcyjna, którą chętnie stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby dozowania chloru. Są to przede wszystkim różnego rodzaju zakłady wodociągowe o mniejszych przepływach. Niemniej jednak z uwagi na skuteczność rozwiązania, technika UV w uzdatnianiu wody używana jest także w innych miejscach, również, w wypadku dużej wielkości przepływu i rozległości sieci. Wtedy działa ona miejscowo i odpowiedzialna jest głównie za dezaktywację mikroorganizmów odpornych na chlor. Ma to również inny atrybut, mianowicie użycie techniki UV w uzdatnianiu wody redukuje ilość stosowanego w sieci chloru – zostaje ona zmniejszona do poziomu niezbędnego do zabezpieczenia sieci.

 

Technika UV w uzdatnianiu wody – zalety

Używanie tej metody niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim jest bardzo skuteczna w dezaktywacji różnego rodzaju bakterii oraz pasożytów, a nawet wirusów. Kolejną zaletą jest redukcja ilości stosowanego chloru. Chlor, w zależności od ilości użycia, przyczynia się bowiem do zmiany zarówno smaku, jak i zapachu wody. W efekcie zwiększamy zadowolenie konsumentów. Ponadto, montaż takiego systemu nie wpływa również na właściwości chemiczne H20, dlatego z powodzeniem stosuje się go w przemyśle spożywczym czy medycznym.

0
Feed

Zostaw komentarz