Nadmiar żelaza w wodzie - co zrobić?

Jest to pierwiastek o ogromnym znaczeniu dla organizmu każdego człowieka. Dlatego właśnie warto zadbać, by dostarczany był w odpowiedniej ilości, ponieważ zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

 

Nadmiar żelaza - objawy

Co ciekawe, nadmiar zdarza się częściej niż jego niedobór, aczkolwiek wywołuje on znacznie mniej objawów. Nadmiar pierwiastka w organizmie najczęściej przejawia się spadkiem masy ciała, bólem stawów, a nawet zmianami skórnymi, takimi jak szarobrązowa cera. Innym objawem są niestrawność i roztrój żołądka. Nie są to zatem jednoznaczne objawy, ponieważ podobne oznaki mogą być zwiastunem wielu innych problemów. Warto jednak dodać, że nadmiar tego minerału może prowadzić do takich dolegliwości jak niewydolność serca, cukrzyca, a nawet marskość wątroby. Inne negatywne skutki obejmują również depresję, zaburzenia hormonalne, osteoporozę oraz zaparcia i wzdęcia. Należy więc ściśle kontrolować ilość spożywanego minerału.

 

Jak rozpoznać nadmiar żelaza w wodzie?

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia, dawka tego minerału nie powinna przekraczać 0,2 mg na litr wody. Przekroczenie wskazanej ilości może skutkować na przykład zmienionym, nieprzyjemnym smakiem oraz mętnym zabarwieniem wody. Kolejny częsty objaw to żółto-brązowe zabrudzenia i plamy na armaturze oraz płytkach sanitarnych. Brak podjęcia jakichkolwiek czynności, które miałyby zredukować dawkę minerału w wodzie, mogą z kolei prowadzić do poważnych uszkodzeń oraz zarastania rur wodociągowych.

 

Nadmiar żelaza w wodzie – przyczyny

Zbyt duża ilość minerału najczęściej spowodowana jest zanieczyszczeniem wtórnym, np. złą kondycją instalacji wodociągowych, co skutkuje złym uzdatnianiem wody. Rdza zalegająca na instalacji przedostaje się do H2O. Niekiedy problem ten dotyczy także posiadaczy studni głębinowych, ponieważ jest to pierwiastek, który często występuje w wodach podziemnych. Montaż odpowiednich filtrów jest wtedy koniecznością.

 

Jak pozbyć się nadmiaru żelaza w wodzie?

Nie ma jednej sprawdzonej i skutecznej metody, która wyeliminuje ten problem w każdym wypadku. Niemniej jednak, zaleca się zastosowanie dodatkowej filtracji w postaci np. filtrów narurowych czy kolumn filtracyjnych. Można także spróbować specjalistycznych środków, takich jak odżelaziacz wody. W wypadku wysokiego stężenia pierwiastka istnieją dwa rodzaje metod zwalczania jego nadmiaru, mianowicie napowietrzanie oraz metody wykorzystujące środki do regeneracji.

 

0
Feed

Zostaw komentarz