25/04/2022 0 Komentarze
Jak dbać o filtr odwróconej osmozy, by służył jak najlepiej?
Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu. Odwrócona osmoza przemysłowa to jeden z podstawowych elementów wielu firm produkcyjnych na całym świecie, które potrzebują idealnie czystej wody w dużych ilościach. Technologia jest efektywna i bezobsługowa, lecz do wydajnego i długotrwałego użytkowania zastosowane filtry wymagają odpowiedniego serwisowania i dezynfekcji.
Serwisowanie
Systemy odwróconej osmozy doceniane są przede wszystkim za praktycznie bezobsługową pracę oraz brak konieczności stosowania środków chemicznych. Pracują wyłącznie w oparciu o wykorzystanie ciśnienia w instalacji. Niemniej jednak w celu zapewnienia odpowiedniej efektywności pracy, od czasu do czasu wymagają odpowiedniego serwisowania.
Kiedy serwisować filtry odwróconej osmozy?
Wtedy, gdy spada wydajność filtra. Dzięki wymianie wkładów cały system będzie nieustannie działać z wysoką wydajnością, a w rezultacie dokładnie oczyszczać wodę. Z czasem jednak wydajność spada. Na filtrach zaczyna zatrzymywać się coraz więcej zanieczyszczeń, a w rezultacie dochodzi do ich zapychania - to odpowiedni moment na serwis.
Wymiana wkładów
Regularność wymiany wkładów filtrów odwróconej osmozy zależy w dużej mierze od konkretnego modelu systemu oraz jakości wody, w której jest używany. W przypadku wody wodociągowej eksperci radzą, by wkłady filtracyjne wymieniane były co około pół roku, z kolei zestawy – raz na rok. Natomiast osoby korzystające z własnych ujęć powinny indywidualnie obserwować stan wkładów, możliwe, że wymiana będzie konieczna częściej lub rzadziej.
Dezynfekcja
Corocznej wymianie wkładów powinna towarzyszyć również dezynfekcja odwróconej osmozy. Dlaczego? Ponieważ są one szczególnie narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń, osadu z wapnia, żelazu, magnezu czy manganu oraz zanieczyszczeń organicznych.
Komentarze
Zostaw komentarz